Hogyan állíthatod helyre a szétnyílt hasizmot?

Bár a szétnyílt hasizom a férfiakat és gyerekeket is érintheti, mégis több nő találkozik vele a várandósság kapcsán. 

Babát szeretnél, de a testmozgás nem része az életednek? Akkor érdemes egy kis sporttal is készülni a várandósságra, különös tekintettel a hasizmokra. Ha pedig már kialakult a szétnyílt hasizom, akkor is sokat tehetsz a helyreállításáért. Ebben a cikkben elmondom hogyan.

Mik a szétnyílt hasizom kialakulásának okai?

A várandósság a szétnyílt hasizom kialakulásának leggyakoribb oka a nőknél. A várandósság alatt a hasizomnak rugalmasan engednie kell a baba növekedése miatt, és néhány nőnél ez a megnyúlás túlzott mértékű lehet, ami a két egyenes hasizom eltávolodásához vezethet. De a szétnyílt hasizom kialakulhat kisgyermek- vagy időskorban, műtéti beavatkozások vagy belgyógyászati panaszok (puffadás, IBS), vagy mozgásszegény életmód és ezzel együtt hanyag testtartás és ülőmunka miatt. De a túlzott súlygyarapodás vagy a helytelen edzés szintén hozzájárulhat a szétnyílt hasizom kialakulásához. 

De nem érdemes előre aggódni, nem minden terhesség végződik ezzel a problémával, főleg, ha egészséges, mozgásban gazdag életmódot folytatsz. 

Most nézzük meg, mit is jelent pontosan a szétnyílt hasizom.

A szétnyílt hasizom jelentése

A hasfal közepén található hosszanti, függőleges vonal a hasfal egyik legsérülékenyebb része. Amikor ez a vonal, a linea alba elvékonyodik és megnyúlik, megtörténhet a két egyenes hasizom kétoldalra tolódása. Így akár látható rés is keletkezhet a hasfal közepén. Ez sajnos nemcsak fizikai tünetekkel járhat, hanem jelentős hatással lehet az önképre, önbizalomra és a mentális állapotra. Különösen igaz ez szülés után, mikor egyébként is rengeteg változás érkezik a nők életébe.

Hogyan veheted észre, hogy szétnyílt a hasizmod?

A szétnyílt hasizom tünetei

A szétnyílt hasizom leggyakoribb tünete a láthatóan kiemelkedő vagy kifelé domborodó hasfal, a “lufi has” vagy “kismama has”. Ez különösen akkor észrevehető, ha megpróbálsz felülni vagy más hasizmot igénylő tevékenységeket végezni. Emellett gyakran hátfájással és alhasi fájdalmakkal is járhat. Habár otthon is ki lehet tapintani a szétnyílt hasizmot, a pontos megállapítás érdekében szakemberhez, akár hozzám érdemes fordulnod.

Fizikai és lelki kezelési lehetőségek

Egy kisbaba mellett a következetes, rendszeres testmozgás is elképesztő kihívás lehet, különösen egy friss anyukának. De az öngondoskodás soha nem lehet utolsó a listán. Ha lelkiismeretesen kezeled a szétnyílt hasizmodat, az bizony sokat lendíthet az életminőségeden, a közérzeteden, a pozitív testképeden, illetve a mentális, lelki és fizikai állapotodon is.

De nemcsak az anyukák, hanem más érintettek is gyakran küzdenek a testük megváltozott megjelenése miatti önbizalomhiánnyal és frusztrációval. Fontos azonban megérteni, hogy a lelki felépülés is elengedhetetlen része a teljes gyógyulási folyamatnak.

Ebben segíthetnek neked a különböző stresszkezeléses és relaxációs technikák, például a meditáció vagy a jóga, amik csökkenthetik a szorongást és növelhetik a belső békét. 

A testi regeneráció pedig a pontos felméréssel, majd a helyes felkészüléssel és kardiomozgásokkal kezdődik. Helytelen gyakorlatokkal akár ronthatsz a meglévő állapoton, sőt sérvet is okozhatsz az elmozdult hasizmok mellé. 

Legtöbbször integrált szemléletű edzésterv kialakítása szükséges a kívánt testkép és izomzat eléréséhez, amiben szakember tud neked segíteni. Ezért a LoveYourBelly módszert tudom neked ajánlani, amely professzionálisan foglalkozik a szétnyílt haziommal és az azt kísérő problémák kezelésével. A módszerrel kapcsolatban keress engem bizalommal!

Összefoglalás

Bár a szétnyílt hasizom kockázata egyénileg eltérhet, talán leginkább a várandós anyukák érintettek benne. Viszont az egészséges, mozgásban gazdag életmód jelentős befolyással lehet a kialakulására. A tünetek otthon is észrevehetőek, mégis érdemes szakemberhez fordulni a helyes felmérés és kezelés érdekében. Mindemellett a stresszkezelés, a mentális, lelki egyensúly megtalálása is sokat segíthet a gyógyulásban.

Források:

Bagyinka Tímea – LoveYourBelly c. könyv 28-29. oldal

Bagyinka Tímea – LoveYourBelly c. könyv 23. oldal

https://divany.hu/testem/szetnyilt-hasizom-tippek/

Szólj hozzá!