Az inkontinencia jelentése: okai, típusai és kezelése

Emélkeszem, 28 éves voltam, amikor először egy fitnesz órán tapasztaltam magamon a vizelet inkontinencia tünetét. Egészen addig azt gondoltam, ez a jelenség csak a szült nőket vagy időseket érinti, én pedig csak 28 éves voltam, még csak nem is szültem. Szerencsésnek mondhatom magam, mert habár a menstruációs görcs miatt mentem, de ezután nem sokkal egy Kriston Intim Torna tanfolyamon ültem, ahol rögtön az eszköztár is megvolt a kezemben, amivel tudtam, ha gyakorlok, csökkenthetem vagy meg is szűntethetem a tünetet. Nagyon sok információval gazdagodtam ott, most már Kriston-trénerként szeretném neked megmutatni, mi is az inkontinencia jelentése, milyen típusai vannak és a kezelési lehetőségeket. 

Az inkontinencia világszerte emberek millióit érinti, mégis sokan szégyellik, ezért nem is beszélnek róla vagy egyszerűen próbálják figyelmen kívül hagyni. Az inkontinencia röviden a vizelet-, a széklet- vagy szél visszatartásának akaratlan elvesztését jelenti, és jelentős hatással lehet az életminőségre, befolyásolva a fizikai, érzelmi és szociális jóllétet, kihathat a szexualitásra is. Ha te is inkontinenciával küzdesz, akkor olvasd el a cikket, amiben az inkontinencia jelentését, okait és típusait nézzük meg.

Az inkontinencia jelentése

Az inkontinencia kifejezést arra az állapotra használjuk, amikor nem tudjuk szabályozni a vizelet vagy a széklet távozását.  Többnyire inger nélkül, hasi nyomásnövekedés hatására kontrollálatlanul távozik a vizelet. Mennyisége néhány csepptől egész hólyagtartalomig terjedhet. Sokkal ritkábban, de előfordulhat, hogy a szeleket, székletét nem tudja valaki tartani. Kezdetben csak enyhe a tünet, ritkán jelentkezik, majd egyre súlyosabbá, gyakoribbá válik. A visszatartás nehezítettsége esetén nem érdemes várni arra, hogy majd az idő megoldja. Ha a kiváltó okot nem szüntetjük meg, az izmot nem erősítjük, akkor a tünetek idővel még intenzívebbé válhatnak. A visszatartást és az irányított ürítést az ép idegrendszer és az erős izomzat biztosítja. 

Bár az inkontinencia gyakrabban fordul elő idősebbek körében, mégis minden korosztályt érinthet, beleértve a gyermekeket és a fiatal felnőtteket is.

Az inkontinencia okai:

Több tényező is hozzájárulhat az inkontinencia kialakulásához, többek között:

      • Életkorral összefüggő változások: Az életkor előrehaladtával a záróizmok és szövetek gyengülhetnek, amennyiben nem edzük, ami nehezebbé teheti a vizelet és a széklet, szél megtartását.

        • Egészségügyi problémák: Bizonyos egészségügyi problémák, például húgyúti fertőzések (UTI), cukorbetegség, neurológiai rendellenességek és a férfiaknál prosztataproblémák, altesti műtétek is növelhetik az inkontinencia kialakulásának kockázatát.

          • Várandósság és szülés során fellépő fizikai változások gyengíthetik a medencefenék izmait, ha az nincs edzve, ami vizelet inkontinenciához vezethet. Számos statisztika bizonyítja, hogy minél többször szül egy nő, annál inkább fokozódik az izmok vizeletmegtartó képessége. Szerencsére a vizeletveszté átmeneti is lehet, sőt meg is szűntethető, főleg azok körében, akik intim tornával készítik fel a szülési izmaikat az extrém mutatványra. (Kriston, Ruzsonyi, 99-100.o.)

            • Napi rutinunk, életmódunk: Az elhízás, a testtartás, a dohányzás vagy akár a túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás is hozzájárulhat a záróizmok gyengeséséhez. (Kriston, Ruzsonyi, 100-101. o.) Hasznos átvizsgálni, mi az, amin változtatnunk érdemes az eredményesség érdekében: életmód, táplálkozás, testmozgás, ürítési szokások vonatkozásában, fontos az altesti szöveteket terhelő tevékenységek kiiktatása vagy csökkentése, a keringést támogató változtatások beépítése a napi rutin során, a gátizmok, végbélzáróizmok zárási képességének javítása, de előfordul, hogy az orvosi beavatkozások sem kerülhetők el. A szakemberek tapasztalatai azt támasztják alá, hogy a Kriston Intim Torna komplex szemléletmódja tudja támogatni pácienseiket a fentiek alapos megismerésében, ezért javasolják az urológusok, nőgyógyászok, proktológusok, gasztroenterológusok a tanfolyam elvégzését.

              • Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek, beleértve a vízhajtókat, nyugtatókat és antidepresszánsokat, befolyásolhatják a hólyag működését és növelhetik az inkontinencia kockázatát.

            Az inkontinencia típusai:

            Az inkontinenciának többféle típusa létezik, mindegyiknek megvannak a maga mögöttes okai és jellemzői:

                • Stressz inkontinencia jelentése: “Ne nevettess, mert bepisilek!” – Hallottad már ezt a nagymamádtól, egy friss anyukától vagy akár fiatal lányoktól? Ha igen, akkor nekik stressz inkontinenciával lehet dolguk. Sajnos ezt minden második nő megtapasztalja eltérő mértékben és időközönként. Stressz inkontinencia tünetre jellemző, hogy a vizelet elcseppenése, elfolyása köhögés, tüsszentés, rázkódás, ijedelem, hányás, ugrálás, szökdelés, futás, egyéb testhelyzetváltoztatás hatására jön létre, vizelési inger nélkül. Nőknél lényegesen gyakoribb, aminek oka az anatómiai felépítésünk. Minden második nő észleli a tünetet, ez az életkor előrehaladásával még több embert érint. Erős izom esetén azonban képes a vizelet megtartására a húgycső, még idős korban is. A Kriston-módszer Szent Rókus Kórházban végzett vizsgálatainak eredményeként megállapítható volt, hogy kivétel nélkül minden nőnek erősödött a záróizma a tréning hatására. Sajnos, van, akinek nem könnyű a majdnem mindennapos gyakorlás, így a teljes csoportok átlag javulása 92%-os volt. A „lustaságtól” csak gyengül az izomzat. (Kriston, Ruzsonyi, 99.o.)  
                • Széklet inkontontinencia: Ez a nagyon kellemetlen tünet fokozatosan alakul ki. Kezdetben többnyire „csak” széklettel kissé szennyeződik az alsónemű a nap folyamán helyes tisztálkodás esetén is. Beavatkozás, izomerősítés nélkül a záróizom tovább gyengül, a tünet súlyosbodhat, már a nagy nyomású szél visszatartása is nehézséget okozhat, majd komoly kihívást jelenthet hasmenéses helyzetben a záróizom nagyobb erejű összehúzása, a zárás fenntartása. Az izomgyengeség bizonyos fokán túl már nem csupán megtartási nehézségről, hanem megtartási képtelenségről beszélünk. Ezt azért fontos kiemelni, mert az érintettek fokozatos kialakulásról számolnak be és utólag bánják, hogy nem figyeltek korábban a figyelmeztető tünetekre. Vannak állapotok, amikor baleset, betegség következményeként alakul ki a probléma, amikor nem izomgyengeség áll a háttérben. Ezt orvosi vizsgálat egyértelműen el tudja dönteni (bénulás, ideget nyomó képletek…).

                • Sürgősségi inkontinencia jelentése: A túlműködő hólyagnak is nevezett kényszerinkontinencia a hirtelen fellépő és intenzív vizelési ingert, majd a hólyag akaratlan összehúzódását és szivárgását jelenti.

                • Túlfolyásos inkontinencia jelentése: Túlfolyásos inkontinencia akkor fordul elő, amikor a hólyag nem tud teljesen kiürülni, ami gyakori vagy állandó vizeletcsöpögéshez vezet.

                • Funkcionális inkontinencia jelentése: Erről a fajta inkontinenciáról akkor beszélünk, amikor valaki nem tudja időben elérni a mellékhelyiséget és ezért bevizelés alakul ki.

                • Vegyes inkontinencia jelentése: A vegyes inkontinencia két vagy több típusú inkontinencia kombinációját foglalja magában, mint például a stressz- és sürgősségi inkontinencia.

               

              Összefoglalás

              Az inkontinencia gyakori és sokszor figyelmen kívül hagyott állapot, amely jelentős hatással lehet az életminőségére. Az inkontinencia okainak, típusainak és kezelési lehetőségeinek megértésével te is sokat tehetsz a visszatartási képesség feletti kontroll visszaszerzéséért és az általános jólléted javításáért. Ha az inkontinencia tüneteit tapasztalod, ne habozz, kérj segítséget egy szakembertől!

              A megfelelő támogatással és gyakorlatok elvégzésével az inkontinencia hatékonyan kezelhető, akár meg is szűntethető. Ilyen lehet a Kriston Intim Torna®. Ez egy egyedülálló magyar módszer, melyek Kriston Andrea dolgozott ki, amely nemcsak az inkontinenciára, de a szexuális életre, a hormonháztartásra és a termékenységre is jótékony hatással van. Ha szeretnél komoly változásokat hozni az életedbe, próbáld ki a tornát, amelyről bővebben itt olvashatsz.



              Források:

              Kriston Andrea, Ruzsonyi Péter: Kriston intim torna®, Central Kiadó Csoport, 2022.

              https://intimegeszseg.hu/vizelet-inkontinencia/funkcionalis-inkontinenci

              https://www.webbeteg.hu/cikkek/inkontinencia/248/a-vizelet-inkontinencia-tipusai

              https://www.webbeteg.hu/cikkek/inkontinencia/249/milyen-okai-lehetnek-az-inkontinenciana –

              https://intimtorna.hu/hu/miben-segit#inkontinencia (dr. Skultéti Judit)

              Szólj hozzá!