Az endometriózis nők ezreinek életét nehezíti meg csak hazánkban.
A történetek száma végtelen:
“17 éves voltam, mikor bementem a kórházba. Csilla az ágyon feküdt homokzsákkal a hasán. Mosolygott. Engem nevettetett. Életemben nem találkoztam még ilyen erős nővel. Akkor még nem tudatosult benne, hogy a betegsége mit jelenthet a jövőjére nézve. Csilla egy petevezetékkel kevesebbel és a megmaradt petevezetékén pedig hegekkel tért haza. Most, évekkel később babáért küzd.”
Csilla története így kezdődött és most életmódváltással, egészséges ételekkel és sok testmozgással folytatódik. Újra az a mosolygós, nevetős csaj a suliból. Miért is ne lenne az? Tudja, hogy vannak olyan dolgok, amiket ő maga meg tud tenni önmagáért, hogy az endometriózis okozta tünetek: termékenységi problémák, a fájdalmas menstruáció és szexuális élet őt ne érintsék, hogy egy olyan nő legyen, aki kapcsolódik a testével, a lelkével és egésznek érzi magát.
Honnan gondolhatod, hogy endometriózisod lehet?
Honnan tudhatod, hogy endometriózis állhat a fájdalmas alhasi görcsök, behatolás, a vizelet-, illetve székletürítést követő fájdalom vagy akár a meddőség mögött? Bizony, mindegyik lehet az endometriózis tünete. Sajnos az endometriózis diagnózisának felállítása hosszú és megterhelő folyamat sokszor. A tünetek könnyen összetéveszthetők más, kismedencére kiterjedő betegséggel, például medence- vagy bélgyulladással. Az első tünetek és a pontos diagnózis között átlagosan 4,6 év telik el. A képalkotó vizsgáló eljárások (hüvelyi ultrahang, MRI vizsgálat) korlátozott értéke miatt jelenleg még mindig a műtétet találják a leghatékonyabb diagnosztikai eszköznek, ami a női szervezetnek megterherhelő.
De ne szaladjunk így előre, mert lehet még nem is hallottál róla. Tehát, először is tisztázzuk, mi is pontosan az endometriózis?
Mi az endometriózis?
Az endometriózis állapotában, a méhnyálkahártya megjelenik a méhen kívül is, többnyire a kismedencei üregben. Ez a szövet olyan szervekhez kapcsolódhat, mint a petefészek, a petevezetékek és a belek, gyulladást, hegesedést és krónikus fájdalmat okozhatnak. Egyeseknél az endometrium a méh izomfalába téved át, ez esetben adenomyosisnak nevezzük. Noha az endoteriumtelepek új otthonra talának, nem felejtik el, honnan származnak. Ennek megfelelően a menstruációs ciklus hormonváltozásaira is úgy reagálnak, mint a rendes méhnyálkahártya. Ez azt eredményezi, hogy havonta a méhen kívül is kisebb menstruáció alakul ki. Ha tud kiürül, amennyiben nem tud, fel is halmozódhat, így kapta például a petefészekben kialakuló tömlő a “csokoládéciszta” nevet.
Bár az endometriózis pontos oka továbbra is ismeretlen, számos tényező hozzájárulhat a kialakulásához, beleértve a hormonális egyensúly felborulását, vagy akár az immunrendszer működési zavarait. Fontos, hogy krónikus stressz hatására is felborulhat a hormonok termelődése, ezért endometriózis esetén mindenképp érdemes a női szerepek megélésével kapcsolatos belső bizonytalanságokkal is foglalkozni.
Most ejtsünk pár szót a kezelési lehetőségekről!
Hogyan kezelhető az endometrizóis?
A már említett műtéti beavatkozásokon felül elérhetőek még gyógyszeres kezelések, amik szükségesek lehetnek, de nagyon megterhelőek lehetnek lelkileg és fizikailag egyaránt. Sajnos a műtéttel a kiváltó okot nem műtik ki, ezért nagyon fontos, hogy a hatékony kezeléshez érdemes az endometriózis kalakulásának lelki okait is megkeresned, akár szakember segítségével, hogy megszüntethesd őket. Ezeken felül segítségedre lehet az életmódváltás és a táplálkozásod átalakítása is. A testmozgás beépítése is nélkülözhetetlen a mindennapokba.
Milyen testmozgást érdemes végezned?
A Kriston Intim Torna nagyszerűen támogatja a hormontermelést és a kismedencei szervek keringését, illetve óriási segítségedre lehet a műtét utáni regenerálódásban. Ha belevágsz a Kriston Intim Tornába, csökkentheted, de akár meg is szüntetheted a hasi fájdalmaidat és a menstruációs görcseidet. Segítségével elfelejtheted a fájdalmas szexuális életet és az intimitás újra örömtelivé válhat. Ha céljaid közé tartozik a babatervezés, akkor ez a legfontosabb: fokozhatod a termékenységi képességedet. Ezt segíti a Kriston Intim Torna és Kriston Gésák titka tanfolyamok.
A gyakorlatokat az endometriózis bármelyik szakaszában végezheted és csodákat tehetsz a nőiességeddel és magabiztosságoddal. A torna és a betegség lelki okainak feltárása és rendezése együttesen fejtik ki a legjobb hatást.
A végére pedig jöjjön néhány statisztika az endometriózisról. Ezeket azért mutatom meg neked, hogy tudd, nem vagy egyedül, de minél hamarabb váltiztatsz, annál hamarabb lesz váltizás! Minél hamarabb felismered a tüneteket, annál jobb eredményeket érhetsz el a kezelésben.
Az endometriózis számokban
-
- Az endometriózis világszerte 198 millió nőt érint.
-
- Az endometriózis minden 10. termékeny korú nőt érint.
- Magyarországon több mint 200.000 nő szenved endometriózisban.
- Fájdalmas menstruációval az érintettek 82%-a küzd.
- Az érintettek átlagos életkora 29,5 év.
Összefoglalás
Az endometriózis tünetei gyakran intenzív fájdalommal járnak, amik gátjai lehetnek a nőiesség megélésének, az örömteli szexuális életnek, rombolják az általános közérzetet, ezáltal a párkapcsolatra is rányomhatják a bélyegüket. A folyamatban kulcsfontosságú a minél hamarabb felállított diagnózis, a lelki okok feltárása, megoldása és az egészséges, testmozgásban gazdag életmód. A Kriston Intim Torna tökéletes társad lehet a műtét utáni regenerálódásban és a tünetekkel járó fájdalom megszüntetésében. Próbáld ki a Kriston Intim Tornát egyéni vagy csoportos tréningen, személyesen vagy online! Tegyél az egészségedért most és mondj búcsút a fájdalomnak!
Források:
www.endomatriozismagyaroszag.hu/2023/10/25/8035/
https://tajekozottbeteg.eu/endometriozis/#forrasok
https://www.intimtorna.hu/hu/miben-segit#endometriozis (dr. Skultéti Judit)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
https://www.acog.org/womens-health/faqs/endometriozis
Nina Brochmann, Ellen Stokken Dahl – A csoda odalent című könyv 254-258. oldal